Finalists

Please enter an image description.

Finalists were notified and announced on 10 October - World Mental Health Day and featured on this page - good luck to all our nominees at the Awards Gala!

News Media Award
For excellence in journalism and reporting on mental health.
ABC Drive Show

Rhianna Mitchell, Seven West Media

Rochelle Masters, 98.5FM

Rebecca Turner, ABC Perth

Diversity Award
For an individual, organisation or group that embraces diversity and promotes inclusion, with an initiative that benefits a particular population group, i.e youth, CaLD, seniors, Aboriginal, LGBTI.

Perth Inner City Youth Service

WACHS South West Mental Health, Glenda Humphries

Youth Involvement Council

Shire of Murray

Innovation for Change Award presented by Lotterywest
For outstanding innovation driving change for better mental health.

Aboriginal Males Healing Centre

Graylands Hospital / Cyrenian House AOD Partnership - Amy Wallace, Andrew Miller, Charl Van Wyk

Shire of Murray

Broome Recovery College


Employee Excellence Award presented by Eric Dillon Consulting
For outstanding contribution to mental health in WA by an individual employed or volunteering within the sector.

Dorte Dyrbye, Zonta House Refuge Association

Dr Anand Deshmukh, WA Country Health Service, Pilbara

Shivani Lala, Southern Cross Care

Kadi Turner, Kambalda West District High School

 

Prevention & Promotion Award presented by Lifeline
For outstanding contribution to prevention and/or promotion in mental health.

Youth Focus

Mentally Healthy WA

Befriend


Education Award
For education institutions that encourage good mental health for its students, staff and volunteers.

Kalamunda Senior High School

Cooinda Primary School

Coodanup College

Mentally Healthy Workplace Award presented by Chamber of Minerals and Energy
For a workplace that encourages good mental health for its staff.

Indigo Junction

Rio Tinto

Macmahon Holdings


Lifepath Psychology Consumer Impact Inspiration Award
For outstanding contribution to mental health in Western Australia by an individual who identifies as having a lived experience.

Hayley Solich

Ashleigh Campbell

Andris Markovs

Marisha Gerovich

Secure your ticket to the awards celebration evening.